Гербът на чипровското училище
От 1991 г. до 1998 г.

В края на 20-тото столетие директор СОУ „Петър Парчевич” е Лорета Трендафилова. Това са най-силните години на специализираните паралелки. В училището се записват ученици от всички краища на страната. Преподават им художници и квалифицирани специалисти. Резултатите от труда им са отлични. Учениците се представят успешно на изложбата в ЦДНА. Основна задача при управлението на Л. Трендафилова е придобиването статут на авторско училище – търсене на професия за завършващите „Дизайн на текстила” .
Въведено е обучение за водачи на МПС кат. „В” в рамките на СИП – 11. клас, като базата на ОСО в Чипровци е предадена за стопанисване на СОУ „П. Парчевич”, а лек автомобил „ВАЗ” е осигурен от ОбщС на БСП. За профилираните паралеки са изработени още 9 двойни тъкачни станове.
През тези години дипломите на учениците от 12. клас профил „Дизайн на текстила” се защитават пред гражданите на Чипровци и участват в изложби в София, Троян, Монтана.
През 1991 г. преподавателят по литература Йордан Лесов организира в училището посещение на членовете от литературния кръжок на учителите-творци в област Монтана. Сбирката е вълнуваща. Неочаквано се изявяват и наши ученици. Така са открити нови таланти. Учителският колектив проявява подчертан интерес към поетични сбирки и прояви на изкуството. И през следващите години се организират срещи с поети и културни дейци, води се кореспонденция със заслужили представители на изкуството и науката.
На 4-ти юли 1992 г. е проведена среща с делегати от побратимения с Чипровци италиански град Сан Каталго. Те присъстват на тържествата по случай патронния празник.
Засилват се връзките с банатските българи от Винга и Стари Бешенов с организиране на пленери, изложби, културни програми, екскурзии. Продължават летните лагери на учениците от СОУ на хижа „Явор” в Чипровския балкан. Всеки випуск от завършващите оставя трайна следа в училище - най-вече пана и новозасадени дървета.
Гражданите на Чипровци са сюрпризирани от красивите костюми и прически на зрелостниците и от тържественото абитуриентско настроение през периода 1994 г. – 2002 г.
През септември 1994 г. училището заедно с Историческия музей участва в националното честване на 370 – годишнината на Чипровската просветна школа. На първи ноември през същата година се поставя началото на традицията за празнуване Деня на народните будители. Редовно се отбелязва денят на космонавтиката – 12-ти април.
От 1996 г. поради икономически и демографски причини започва да намалява броят на децата, което се отразява на паралелките в училище. Реалните паралелки през 1991 г. – 1995 г. изучават ЗИП „Готварство”, а от 1996 г. – „Икономика и мениджмънт”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 <<ПЕРИОДЪТ (1975-1991г.) - от 1998 до 2005 г.>>