Гербът на чипровското училище
ПРОГИМНАЗИЯТА

През 1905 г. селата от Чипровската община са признати за "погранични" и по отношение на образованието, което дава възможност учителските заплати да се изплащат от държавния бюджет. С Протокол №7/27.07.1907 г. на Общинското управление е уточнен размерът на годишната учителска заплата - 300 лв.
Първият прогимназиален учител е Атанас Георгиев от Берковица, който е назначен през 1907 г. На 08.03.1910 г. Общинското управление взема решение за разкриването на последния – трети прогимназиален клас.
Есента на 1911 г. е паметна с официалното откриване на Чипровската прогимназия, която е втора в околията след тази във Фердинанд (Монтана). В нея започват да учат и деца от Лопушанското и Превалското поречие. Директор е 20-годишният Константин Алексиев от Панагюрище.

 
 
 
 
 

През първите десетилетия на 20-ти век Чипровци е крайно бедно селище. Земеделието не дава и половината от необходимото за изхранването на населението. Главно средство за препитание е килимарството. Момичетата от 6-годишна възраст сядат пред становете. Момчетата гледат добитъка. Но въпреки бедността децата ходят на училище. Общината отделя от оскъдните си средства парични помощи за социалните им нужди, а през 1906 г. се закупуват и учебници. През периода 1911-1921 г. раждаемостта в България спада, но в Чипровци тя расте. През 1921 г. тя е 56,7 ‰ - цифра, недостигната никъде в България. За съжаление днес тя е над десет пъти по-малка. Сега разполагаме с неизползвана материална база, а тогава ежегодно са се харчели по пет-шест хиляди лева от общинския бюджет за учебни помещения в частни къщи.
Въпреки голямата сиромашия в края на 30-те години е сформиран строителен комитет и започва строежът на нова училищна сграда. Строителните материали са доставени с труда на цялото население и за по-малко от три години строежът е завършен. Кмет на общината и председател на училищното настоятелство е Пантелей Стойчев от Берковица.
През май 1943 г. старата сграда, която от една година е необитаема, е съборена. (Вижда се на снимката горе.) Това е сградата, строена през 60-те години на 19-ти век и служила за училище близо 80 години.

 <<Килимарското училище - Учителите>>